Eylül 2001

Merhabalar,

Okuyacağınız bir iki paragraf dergi ile ilgili herhangi birşey içermemektedir. Okumak istemeyenler, kimsenin derdiyle işi olmayanlar ya da aslında okurdum ama bu yazdığından kıl kaptım okumayacağım işte diyenler biraz aşağıya kayıp, madde madde gündeme dalsınlar..

Bazı günler, düşünmeniz gereken o kadar çok şey vardır ki, aslında düşünmeyecek kadar yorulduğunuzu farkedemezsiniz... Konsantre olamadığınız anlar, yapmanız gereken bir sürü işin hiç birine başlayamadığınız zamanlar bahsettiğim beyin yorgunluğunun yavaş yavaş sizi yenmeye başladığının ilk kanıtlarıdır... Bu süreci durdurmak için her insan başka türlü yollar önerse veya denese de kesin bir cevap bulabilmiş değildir kanımca...
Polat ; çok düşünmenin en büyük kanıtı gece yatınca uyuyamamaktır, der hep. Aramızda kafasını yastığa koyduğu gibi uyuyabilen kişiler mutlaka vardır. Ama anlattıklarımı çok yakından bilen ve yaşayanların da şu anda yazdıklarımı okumakta olduklarından eminim ve mutlaka hak veriyorlar.
Bu kişilerin bir ortak noktası daha vardır. Asla başlarını yastığa koyduklarında hemen uyuyan olmak istemezler... Belki bu durum bir mutluluktur, bilirler. Ama tatmak istemezler. Düşünecek şeyi olmamak, düşünmekten kaçınmak ya da düşünmeden yaşamak beyni kemiren uyuşukluktur.
O yüzden demem odur ki.. Düşünün, düşündüklerinizi söyleyin. Fikriniz olsun. Fikilrlerinize sahip çıkın, taa ki doğrusunu öğrenene kadar. Bir şeyleri düşünmek, üretmek ve bunları söylemek, yanlışlarınızı bulmanın bir yoludur. Aklınızda olsun..
Bu mail'leri atmaya başladığımın üçüncü ayıydı sanıyorum, hiç birşeyin istediğim gibi gitmediğini düşündüğüm anlardan birinde giriş satırlarımı biraz karamsar cümlelerden kurduğumda "çok kasmışsın" türevi eleştiriler almıştım. Evet kasıyordum, çünkü bunalmıştım. Şimdi de benzer bir davranış sergilediğimin farkındayım ama yapabileceğim onlarca giriş ve anlatabileceğim onlarca konu arasında seçim yapmaya zorlanırken son iki üç gündür isyan noktasına gelmiş olan beynimin, "kapat artık beni" diye haykırdığını duydum. Bu çağrıya kayıtsız kalamazdım. Ona kapanmaması gerektiğini anlatmam gerekiyordu. Eğer bu kadar laftan sonra da anlamadıysa, gider bir Ahu Tuğba filmi izlerim daha iyi :)

Basedebileceğim söylediğim onlarca konudan bir kısmına kısa kısa bakış atacağım. Maddeler halinde bile yapabilirim hatta bakın öyle yapacağım...

- Son bir iki aydır mail trafiğimizde problemler oluyor. Bunun en büyük sebebi ttnet'in diğer SMTP server'larıyla eskisi kadar problemsiz anlaşamaması... Mail gidiyor gibi görünüyor ama gitmiyor. Bu sorunu çözmek için Kablo.net kullanıcılarının tıpkı POP3 gibi, SMPT için de username ve password almaları gerekiyormuş. Ben de öyle yaptım. Şimdilik problem yok gibi... Bu bağlamda, iki aydır bizden ilk bakış mail'i alamayanlar veya bana reply yapıp cevap ulaşmayanlara, ilk bakış maillerini attık ve ben kendime gelen her mail'i cevapladım diyor ve bundan sonra aksaklık olmayacağını umduğumu belirtmek istiyorum. Eğer ki benim attığım cevaplardan ulaşmayanlar olmuşsa, o arkadaşlar bana yeniden mail atsınlar.

- Web sitesi neden güncellenmiyor? diye soranlar var. "Walla bilmem ehe" diye yüzsüzce bir cevap vermek istiyorum aslıda ama daha mantıklı bir açıklama beklediğinizden eminim :) Web sitesine yardım eden arkadaşlarımız vardı biliyorsunuz. (ki hala da varlar) Bu talihsiz gençlere de bizim lanetimiz bulaştı. Biri Almanya'ya gitti, bir diğerinin telefonu kesildi, bir diğerinin de harddiski yandı, cdrom u bozuldu, eli kırıldı (valla)... Benim de bu ay çok fazla işim olduğundan sadece aramıza yeni katılan "doseover" ın cabaları yetmedi.. Bütün arkadaşlarımızı en kısa zamanda yeniden görevlerinin başına bekliyoruz ve bu ay daha erken bir update sözü veriyoruz. Hatta belki de, bir sürprizle beraber. Ve özel not : Bütün bu aksiliklere rağmen, kendi bölümlerini sorumluluğunu yerine getiren / getirmeye çalışan arkadaşlara teşekkürler. :)

- Şampiyonlar ligi kuraları çekildi. Özellikle Fenerbahçe'nin grubu kolay gibi gözüken ama aslıda zor bir grup. Galatasaray'da eski Galatasaray olmadığı için zorlanır. Allah Fenerbahçenin yardımcısı olsun. Galatasaray'dan bana ne :P

- Bir diğer spor olayı, F1 ve Ferrari kasırgası. Kimileri sıkıcı bir sezon olarak nitelendiriyor ama uzun çalışmanın bir sonucu bu. Ve beklenen de birşeydi. Önümüzdeki sene daha heyecanlı geçecek. BMW'dan patlama bekliyoruz.

- Ua dev adam 12 dev adam. Aman diyim desteği eksik etmeyin. Siz Ankaradakiler.. Önemseyin bu işi. Şampiyon olursak çok şey değişebilir. En büyük örneği Yunanistan.

- Deep Purple turneyi Türkiye'de bitiriyor. Biletlerin 45m olduğunu duydum, hep beraber üzüldük ehe

- Universite sınav sonuçları da belli oldu, Kazanan herkese hayırlı olsun. Umarım istedikleri bölümü kazanmışlardır. Kazanamayanlar da seneye artık. Sıkmayın canınızı :)

- Yine dergiye dönelim. Mail'lardan biri score box'larla ilgiliydi.. Yıldız sistemine geçmemizi öneriyor. Verdiğimiz notları yüksek buluyor. Sizler ne düşünüyorsunuz bu ayki alt sorumuz bu olsun.. Score box ve not sistemi hakkında yorumlarınızı, eleştirilerinizi bekliyoruz.

- Ve bir de sürpriz var ama o en sona.

- Peki bu ay neler var bakalım;

Max Payne; Oyunun çıkış tarihi o kadar uygunsuz bir zamandı ki, bütün dergiler el birliğiyle patladık. Artık herkes Max Payne nedir, ne değildir biliyor ama yine de sayfalarda yer vermek lazım dedik ve Can Kantarcı 4 sayfalık bir bakış attı oyuna.. Yılın en iyi action oyununa aday diyebiliriz gerçekten de.
Kendi adıma ahkam keseceğim şimdi; Özellikle atmosferini çok beğendiğimi söylemeliyim 1. bölüm, oldukça sağlam gelişen hikaye kurgusuyla insanı avcunun içine alıyor hele bazı anlarda köşeye sıkışmış hissini o kadar iyi veriyor ki hayran oluyorsunuz. John Woo ve matrix esintileri bütün action sahnelerine hakim. Ancak oyun kolay, kısa ve düz... Hemen hemen hiç bir yerde kafayı kullananıza gerek yok. Çeşitli filmlerden, tanıdık sahneler, olaylar veya kişiler var... Remedy bunları başarılı bir şekilde birleştirmekle övünüyor ama zaten o kadar iyi filmler ki, onları kötü olarak kullanmak olanaksız gibi birşey... Ama yine de beğenmedim demiyorum, hatta son zamanlarda sonuna kadar oynadığım tek action oyunu. Almadıysanız alın/ oymanadıysanız oynayın sizinde fikriniz olsun. (mail'in en başına atıf :)
Messenger & Gilbert ; B
u iki oyunun benzer yanları var.. Mesela ikisi de adventure türünde.. İkisi de 4 er sayfa ve tam çözüm olarak yazıldı. Ve ikisi de İrem Uygun imzası taşıyor... Çok iş yaptırdık bu ay kendisine ama o da yapmam demiyor.. Başı fena halde derde girecek farkıda değil :)
Nascar 4 : Artık yıllardır alışageldiğimiz
önemsiz yarış oyunu serilerinden olan Narcar'ın son versiyonunu tanıtmak Muder'e nasip oldu... Keyifli bir anlatım sizi / bizi bekliyor. Muder demişken, karapara demek de boynumuzun borcu.. Bakınız; www.karapara.net
Kohan Immortal Sovereigns ; Kötü diyemeyeceğimiz bir real-time str. Özellikle yapımcılarının "mouse'u hızlı kullanmaktan çok, strateji kurmanın önem kazandığı bir oyun yapmak istedik" beyanatı ilginç
. 4 sayfa ve Metaar yazdı.. (Ozan oluyor kendileri)
Independence War 2; Her yönüyle kaliteli uzay simulasyonlarını özlemiştik gerçekten. Türün sevenlerine ilaç gibi gelecek bir oyun. Şimdiye kadar yapılmış en kaliteli uzay simulasyonlarından biri. Özellikle etkileyici garfikleriyle dikkat çekiyor. Levent Arslan yazdı, bakalım ne tür ilginç bir giriş yaptı :)
Hostile Waters; Trend 3D strateji oyunlarına kayıyor, kayacak, az kaldı derken yorgan gitti kavga bitti herhalde. Artık bu iş 3D olarak yapılıyor. Diğer oyunlar nostanji yapmak için deneniyor. Ha bu durumdan memnun oluruz veya olmayız o tercih meselesi tabi. Bakalım Albay Levent neler buyurmuş bu kaliteli Real Time Str. hakkında. Yazacak çok şey bulduğuna eminim :)

Bu ay News köşesini Polat'la beraber ele geçirdik, ama ben biraz huysuzlandım, Zebani'yi sinirlendirdim galiba :).. İleriki aylarda News çok darbelere gebe.. Adeta günü yaşıyoruz orada..
Previews köşesinde bu ay; Jedi Knight 2, Alien vs. Predator 2, Sims Online ve Spiderman konuk..
101, cheats, ultima, sömürge, Abandonware ve tabi ki Overdose devam halinde...
Ve gelelim sürpriz dediğimiz şeye..
Gerçi kapak resmine bakınca anladınız çoktan hatta subject e bile yazdık ama yine de siz anlamamışsınız gibi coşku katalım işin içine...
Gameshow bu ay cd veriyoorrr!!..
Nasıl alabildik mi duyguyu? :)
Daha öncesinde bir cd tecrübesi yaşadığımız için, tepkiler ne olur, ne olmaz az çok biliyoruz ya da tahmin edebiliyoruz. En azından iki yıl önce yaşadığımız şoku yaşamayacağımız kesin. Geçmişi çok fazla deşmeyeceğim (eğer illa ki bu konu hakkında konuşmak isteyenler olursa, mail yoluyla fikir alışverişinde bulunuruz.) ama gelecekle ilgili söyleyeceklerim var..
Belli bir satış rakamımız var. Bu rakam bizim fedakarlıklarımızla ve sizin desteklerinizle bizi şimdilik ayakta tutan ama uzun vadede bir gelişim olmaz ise sonun kaçınılmaz olduğu bir rakam.
Ve mutlaka Gameshow'un atılım yapması, yeni bir şeyler yaratması gerektiğini düşünüyoruz. Bu ne olabilir diye düşündük uzunca... Yaklaşan fuar'lar ve burada yapılacak olan reklamın önemini de göz önünde bulundurup bu yeniliğin cd vermek olması gerektiğine karar verdik... Öyle bir hamle ki bu bizim için, 2 sene öncesinden çok farklı... Ya batarız, ya çıkarız.. Bakalım zaman neler göster
ecek derken, biraz da cd'nin varoluş sebebinden çok içeriğini anlatayım;
Farklı olan birşeyler koyalım istedik şimdilik en ilgimizi çeken ve bizi heyecanlandıran şey abandonware oyunları oldu. Eski klasikler, defalarca oynanmış ve bıkılmayan oyunlar.. Prince of Percia serisi, Darkseed, Flashback, Moonstone gibi kült oyunlar cd nin içeriğinin küçük bir bölümü.. Eski oyunların yanına eski oyunların müziklerini
de ekledik. The Gods'ın theme müziğini bulduğumuzda veya Blues Brothers'ın level muziklerini seçerken acayip gaza geldik, eğlendik... Umarım aynı etkileri sizde de yapar.. Ve umarım beğenirsiniz.
Eğer ki, bu cd verme işini becerir ve kabullenebilirsek.. Gameshow cd'leri daha pek çok şeye gebe olabilir...
Hadi bakalım :)

Kendinize iyi bakın.
Reply unutmayın.

Saygılar.

drim.

----------------------------------------------------
Altug CANITEZ
Gameshow - Grafik tasarim, yazar
Gameshow Web - Webmaster
 
GAMESHOW - Evrenin en eglenceli PC oyun dergisi
www.kamernet.com/gameshow

---------------------------------------------------
Eğer bu mail'lerden almak istemiyorsanız;
www.kamernet.com/gameshow a gidip, ilgili kutuya mail adresinizi yazdıktan sonra, "üyelik iptal" seçeneğini işaretleyip bize yollayın.