Haziran 2001

Merhabalar,

Tam şampiyonluk zevkini çıkartırken Büyük Başkan'ın istifasıyla sarsıldığımız şu günlerde... Ay aman.. bu girişi fenerlist'e yapacaktım :)

Oldukça hareketli bir ayı geride bıraktık. Her saniyesinde hesap kitap yapılan (hmm), sert tartışmalara sahne olan (bak bak), hatta sürekli birbirimize kustuğumuz (midemizi üşütmüşüz) bir ay.. Gerek, bu ne yapacağını bilememe durumu, gerekse -taktir edersiniz ki- dergi için olmazsa olmaz kişilik olan Polat Yarışçı'nın ev beğenememesi yüzünden (bir insan 2 ay boyunca taşınır mı ya?) işlerimizi biraz aksattık... Bu aşamada her zaman yanımızda olmasını beklediğimiz ama nedense pek bizi sallamayan şansımız da -yine- bize yardım etmedi. Tamam yardım etmemesini anlayabiliyorum ama bari karışma di mi? Uzak dur, bak piyasada bir sürü dergi var, git onlara bulaş... Fallout sayfasının 2 kere yapıldığını, hatta yazısının da evrenin başka bir bölgesinde hüküm süren lanet yüzünden 2. kez yazıldığını özellikle belirtmek isterim. Yani anlayacağınız bu ay dergide 12 sayfa Fallout açıklaması var ama sizler ancak, 6 sayfasını görebiliyorsunuz ehehehe...

Bu arada Fallout demişken, Sonuna bir de Tactics koyayım onun... Birleştirelim akabinde, bakın; Fallout Tactics oldu!... Uzun zamandır, ne zaman çıkacağı sorularıyla muhattap olmak suretiyle beynimizi yediğimiz :) oyun karşınızda işte. 6 sayfalık dolu dolu bir açıklamaya birlikte. Özellikle her türlü ihtiyacınızı görebilceğiniz (yemek, tuvalet :p) tablolar işinize yarayacak. Bleda yazdı. İki kere yazdı.. Olm sende save ederken dikkatli ol ama hehe (söyleyene bak)

Nerede kaldığı sorusundan hareketle yapılan saldırılardan bahsetmemizin olası olduğu (bilmiyorum daha ne kadar karıştırabilirim ) oyunlardan biri de Commandos 2 idi, Siz hala bekleye durun biz size başka bir oyundan bahsedelim.. Desperados... Uzun yıllar önce (şubat 29 çekince uzun bir yıl oluyor ya.. ıyy), 1,64 luk Antonio Banderas'ın filmdeki en uzun adam olduğu bir film çevrilmişti hatırlarsanız. Onun da ismi Desperados'tu... Ama oyunun filmle alakası yok (ne diye karıştırdım o zaman di mi?) Oyun inanılmaz derecede Commandos'u andırıyor. Oynanış zaten aynı da, sanki karakterler de eski dostlarımıza çok benziyor.. Ama konunun vahşi batıda geçiyor olması, karakterlerin hikayenin akışına göre ortaya çıkmaya başlaması, sahip oldukları farklı özellikler gibi bir takım orjinalliklerle tam anlamıyla bir taklit oyunu olmaktan kurtarılmış.. Kendi adıma Commandos 2'yi beklerken, iyi bir aperatif olabilir diyorum. Bakalım Evren 4 sayfa boyunca ne demiş?... (Evren, öğrendin mi abim mail atmayı? :P)

Türkiye'de çok fazla hastası yok aslına bakarsanız. Ama multiplayer oyun dendiğinde gevur memleketlerde ilk akla gelen oyunlardan biri Tribes.. Ve Tribes 2 de öyle olacak tabi ki... Emrecan yazdı, şiddetle tavsiye ederek yazdı ve şiddetli bir 4 sayfa yazdı... Bir ara Tribes'e destek. Tribes server'ları kurulsun hey hey diyerek kendi etrafında dönüyordu... (hey hey di mi?.. evet hey hey)

Uzun zamandır açıklamak istediğimiz oyunlardan biri olan Blade of Darkness nihayet tam sürüm ve sağlam ! bir şekilde elimize ulaştı. Biz de hemen size 2 sayfalık bir preview açıklama sunduk... Orta çağda geçen ve bir 3rd Person Action / Adventure olan oyunu Can Kantarcı yazdı... Eğer bir gün yazarlardan birinin talihsiz bir anını yakalayıp, oyunu sokuşturabilirsek tam çözümünü de yazacağız.. (Polat niye bana bakıyorsun abi öyle??)

Bir adaya düşseniz yanınıza ne alırdınız? Tam olarak kestiremiyorum ama eğer dergi almak isterseniz size bir uyarı yapmak isterim, Gameshow cd vermiyor!.. Peki ya bu özel bir adaysa... Mesela siz adaya düştüğünüz gibi diktatör oluyorsanız (allah allah görüyor musun?) ve sizin yönetimine muhtaç bir halk varsa.. O zaman içinde 4 sayfalık bir tropico açıklaması bulunan haziran Gameshow'unu almaz mısınız? Hala mı almıyor sunuz? İrem Uygun yazdı desem?.. Peki ya almazsanız İrem oyunu yazarken hissetiklerini 346726562635 kelime halinde size sunacak olsa mesela?.. Neyse işte:) Oyun Tropico, yazan İrem Uygun. Güzel oyun, eğlenceli oyun, Managament Str. oyun. (sonuncusu olmadı farkındayım.)

Ne zamandır simulasyon oyunu tanıtmamıştık? (soru işareti koyunca ben bilemedim, bir de siz düşünün gibi oldu. Şu noktalama işaretleri ne kadar hassas oluyorlar :p)
Echelon, arcade özellikleri ağır basan bir uzay simulasyonu. Ali demirel yazdı... 2 sayfa yer ayırdık biz de..

Şu son aylardaki Strateji bolluğu bir başka tartışma konusu aslında.. Belki de hem action'un heyecanını hem de adventure'lardaki kafayı kullanma duygusunu tatmin eden bir tür olduğundandır. Ya da bütün firmalar çok dalgınlar, çıkardıkları oyunları unutuyorlar ve "ne zamandır strateji oyunu çıkarmadık, hadi çıkaralım" diyorlar. (İkincisi daha mantıklı oldu di mi?.. Birinci açıklamanın vahimliğini düşünün işte :) Cossacs, European Wars oldukça detaylı hazılanmış bir tactical Combat. Avrupa kıtasında yaşanmış pek çok savaşa tanıklık edecek, hatta önemli roller alacaksınız. Levent Göçer yazdı. Bir de "saldırı nasıl olmalı" haritası hazırlayarak kalplerimizi kazandı.. Oyunu da, açıklamayı da tavsiye ediyorum ve bir felaketi açıklamak üzere paragraf atlıyorum.

Felaket : X-com Enforcer. İnsan "neden" diye sormaktan kendini alamıyor. Yıllarca turn based str. dendiğinde ilk akla gelen oyunlardan biri olmuş ve hala da tüm zamanların oyunları içinde en üst sıralarda yer aldığı kabul edilen x-com serisinin sonu bu mu olmalıydı? Kırk yıl düşünsem, x-com adı altında renkli renkli robotların koşuşturduğu bir shooter oynayacağım aklıma gelmezdi. Oynamadım da zaten. Levent Arslan yazdı, o da oynamamış (ehe ay ne diyorum ben?).. Oynamış tabi de, beğenmemiş (tamam sus.)

Köşeler tabi ki devam.. Muder'le 101, Meg ile Megafon (Bakalım kimi yakaladı bu ay laflayacak...(laf aramızda, güzel oldu news in bu yeni hali di mi?)), Empipi ile cheats..., Serkan ile Abandonware...

Bu ay ki ilk bakışlar.. Star Trek : Orion Pirates, Civilization III, Sid Meier's Sim Golf
Ve tabi ki Polat Yarışçı ile overdose...
İki de özel haber vermek istiyorum size,
ilki, hard news köşesindeki ekran kartı testi.. Yararlanacaksınız mutlaka..
Bir diğeri ki belki de bu ayın en önemli olayı bu; Tam 6 sayfalık bir sömürge.. Timur ve Mert, sadece basın mensuplarının girebildiği dünyanın en önemli bilgisayar oyunları fuarı olan E3 Expo 2001'deydiler.. Ve izlenimlerini kendi digital kameralarıyla kaydederek sundular.. Başka hiç bir yerde bulamayacağınız resimler, Timur ve Mert'in kaleminden fuar yorumları... Kaçırmayın. (Farkındayım, gel vatandaş gel tarzında yazdım ama ben okurken çok keyif aldım (bu da kral tv oldu, tuh) o gazla yazıyorum.)

Bu arada web sitesinin yapımına başladık, kısa bir süre sonra onu da update etmiş olacağız... Bir kaç sürpriz ile beraber... (Meg' e mail atın, eskici yi update etsin :P)
Web sitesi demişken, geçen ay gelen yardım tekliflerine teşekkur ederim.. Mailleri cevaplamaya çalıştım ve nasıl birşey beklediğimi anlattım dilim dündüğünce. Ama ne yalan söyleyeyim ben çok daha fazla bizimle çalışmak isteyen olur diye düşünmüştüm. Az da olsa hayal kırıklığı var tabi ki..
En çok geri dönüşün; "ne yapabiliriz?","ne istiyorsunuz?" şeklinde sorulardan oluştuğunu gördüm ve açıklığa kavuşturmak istedim..
www.kamernet.com/gameshow da ki her bölümü, bir kişinin veya bir grubun sorumluluğuna vermek istiyoruz.. Tarza sadık kalmak ve yeni dergi sayılarıyla beraber bizim sağladığımız içeriği kullanmak şartıyla birlikte, o bölümde ne isterseniz yapabilirsiniz. İsterseniz kendi takımınızı da oluşturabilirsiniz. Bu aşamada sizinle koordineli çalışacağız.. İlgilenenler ve açıklamayı yetersiz bulanlar için;
http://www.kamernet.com/gameshow/hile/hileler.asp  --------------------------> Tazmaniac nickli arkadasımız yapıyor, oldukça da güzel yapıyor. http://www.kamernet.com/gameshow/download/download.asp  -------------> Die Macht (ingilizce değilmiş bu nick, yanlış anlaşılmasın diyor ehe.. Ben de yanlış yazmadım yani :P) nickli arkadasımız yapıyor, o da taz dan aşağı kalmıyor. (hatta şimdi baktım super bir update yapmış.. (Taz olm, cheast a update lazım :))
Şimdilik bu şekilde köşeleri yardım etmek isteyen sizlerin sorumluluğuna vermek istiyoruz, böylece çok daha fazla içerik, çok daha hızlı günceleme hedefimiz. Dediğim gibi her türlü projeye de açığız..

reply..

saygılar.

drim.


---------------------------------------------------------------------

Altug CANITEZ

Gameshow-grafik tasarim, yazar
Gameshow web - webmaster
GAMESHOW Evrenin en eglenceli PC oyun dergisi
www.kamernet.com/gameshow