Mayıs 2001

Teşekkürler,

Evet; merhaba, selamlar veya saygı sözcüklerinden önce teşekkürler... Geçen ay boyunca desteklerini yanımızdan eksik etmeyen herkese teşekkürler..
"Ben bu şartlarda evlenmekten vazgeçmedim, siz de dergiyi çıkarmaktan vazgeçmeyin" diyen Akın Şenel' e özellikle mutluluklar ve iyi şanslar.. :)

Bu hararetli girişten de anladığınız gibi, pek çok arkadaştan bizlere cesaret veren, övgü dolu mailler aldık. Özellikle umutsuzluğumuza aldırmadan hazıladığımız web sitesi çok beğenildi. (Görmeyenler, fikir bildirmeyenler.. www.kamernet.com/gameshow sizin de görüşlerinizi bekliyoruz.) Trajikomik bir şekilde, 64 sayfaya indirdiğimiz dergimiz de son ayların en iyi sayısı olarak değerlendirildi. Hatta bazı arkadaşlar abartıp "hep 64 sayfa kalın" bile dediler :)
Ve gelen pek çok mailden anladığım kadarıyla, sizler de ekonomik sıkıntının boyutlarının farkındasınız. Biz bu zor şartlarda dergiyi devam ettirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Umarım hep beraber düzlüğe çıkarız.

Bahsetmek istediğim bir konu var; Pek çok sitede sıkça görmeye başladığımız forumlarda Gameshow üzerine konuşulanlar ile ilgili.
Anlaşılıyor ki, sevenimiz kadar sevmeyenimiz de var. Ve hatta sevmeyenlerimiz de bu duygularını aşırı uçlarda yaşıyorlar. Mantıklı gibi görünen bir takım eleştirilerin arkasına saklanıp bizleri "imkanları kısıtlı" yerine "yetenekleri kısıtlı" olarak göstermek, biz içinde bulunduğumuz zor maddi koşullardan ve güç çalışma şartlarından bahsettikçe bu serzenişlerimizi "imkanlarımızı arttırmamıza yardımcı olun ki daha iyisini yapabilelim" çığlıkları yerine, "biz bu kadar yapabiliyoruz bize acıyın" yakarışları şeklinde yorumlamaları da bunu gösteriyor aslında... Normal ! çalışma şartları altında yapabileceklerimizin, içinde bulunduğumuz şartlar altında ortaya koyduklarımızdan kat be kat iyi olacağını bildiğimiz için bizler körü körüne bir inatla derginin peşinden gidiyoruz. İstiyoruz ki, bizler ve bizi sevenler, destek verenler, hakettikleri "çok iyi" dergiye ulaşabilsinler.

Bizi sevmeyenlerin bile Gameshow ismini yerleştirdikleri noktalar başarımızın ve hatta imkansızlığın kanıtı aslında. Mesela, Gamespot'la karşılaştırılıyoruz...
Alt yapısını, maddi olanaklarını hiçe sayarak yarışa sokuluyoruz.

Anlamaya çalıştığım, kendi mantıklarıyla yaklaştığında haklı gördüğüm tek nokta; Diğer dergiler 750.000 lira fazlasına poster veriyor, oyun veriyor, cd veriyor niye sizinkini alayım? eleştirisi. Parasını daha değerli gibi hissetme duygusu.
Kendi açımdan baktığımda, posterini asmıyorum, çünkü güzel olmuyor. Oyununu oynamıyorum, çünkü 5 sene önce bitirmiştim o oyunu zaten. Cd'ye bir kez bakıyorum... Dolayısıyla 750b. fazlaya aslında hiç birini kullanmadığım bir sürü şey alıyorum. Ama manevi yönden tatmin oluyorum.
Bu olmalı herhalde olay...
Benim gibi, her yeni açılan yerden -pahalı da olsa- destek verme adına alışveriş yapan, yeni çıkan dergileri mutlaka bir iki kez almaya çalışan.
Yapılan işte bir kalite, tarz da bir yakınlık gördüysem de desteğini esirgemeyen biri için ( ki Gameshow benim gibi insanlardan oluşuyor.) bu mantığı ve gelinen noktayı anlamak çok zor.

Neyse, çok fazla uzatmayacağım (bu uzatmamış hali:) bir sürü forumda Gameshow -tabiri caizse- sakız oluyor. Ve bizler de artık yapılan tartışmaların sonunda hakaret boyutuna vardığını bildiğimiz için pek katılmak istemiyoruz.
(ileride bir gün sitemize forum koyar, tartışmaya çalışırız belki..) Listede bulunan arkadaşlardan, benim gibi veya tersi yönde düşüncelere sahip olan kişiler varsa, görüşlerini okumaya hazırım. İşin şeklini hakarete veya yapılan işe saygısızlığa vardırmadan da konuşur tartışırız. Gameshow almayan bir sürü arkadaşım var (hepsini öldürücem ama ehe)...

Neler varmış bakalım bu ay?
Alt başlık :
Strateji severler bu ay çok mutlu olacaklar...

Mutluluk sebeplerinden ilki, Black And White.. Tek kelimeyle muhteşem olmuş arkadaşlar. İnanılmaz şeyler yapmışlar. Başından kalkmadan saatler harcayabilirsiniz. Çok ciddi
söylüyorum, oyunun cd sini dergi yapımı sırasında evden uzaklaştırdım. Dergi oldukça gecikebilirdi çünkü :) 6 sayfalık dolu dolu bir BW tanıtımımız var. İleriki aylarda daha da derinine irdeleyebilriiz. Engin Ulukurtlar yazdı...

Diğer mutluluk sebebi, Settlers IV.. Küçük adamlar geri döndüler. Yine kazıyor, taşıyor, inşaa ediyor ve üretiyorlar. Ben Settlers III'ü çok fazla oynama fırsatı bulamamış ama serinin 2. oyununa aylarımı vermiştim (ehe tamam hafta... eee gün... tamam 3 günde bitmişti ehe) Bu oyunu da oldukça beğendim, Settlers yine o hep bildiğimiz mükemmel olan Settlers... Emrecan, hem yeni başlayanlara hitap edecek, hem de eski oyunculara ipcuçları verecek bir yazı yazdı. İşinizi görecektir. (Ayrıca her soru için hazır neferinizmiş öyle diyor :)

Mutluluk sebepleri bitmek bilmiyor;
The Sims, House Party Expansion Pack, EA Games tarafından piyasaya sürüldü. Hemen kaptık ve Muder'in kafasına fırlattık. Yazılarını özleyenler için kaçırılmayacak fırsat. Ayrıca Gameshow bekarlığa veda partisinde neler oldu? Bütün hepsi bu ay. (Ehe böyle iğrençliklerde yapmak lazım arada... Dergi satmak lazım alooooooo :)

Her tür strateji olur da, Real Time Combat olmazsa olmaz. Fate of The Dragon. 3 ayrı krallıkla oynamanın mümkün olduğu, Çin'in ilk zamanlarını konu alan bir oyun. Levent Arslan yazdı. 4 satfa yazdı. Tavsiye de etti galiba. Hatırlamıyorum, dergiye bakın :P

Undying tam çözümümüz bu ay sona eriyor. Nisan'da Can ve Bleda ikilisi tarafından yaşanmaya başlayan macera, ilk bölümün sonunda Can'ın "Bleda sus" uyarısına ilginç bir şekilde uyan Bleda'nın kayıplara karışması yüzünden, bir kişiyle, yani Can'la devam ediyor. Demek istiyorum ki, Can oynadı, bitirdi, yazdı. (Madem bunu demek istiyorsun ne kasıyorsun 40 saattir.)

Evil Dead, Korku, action, adventure karışımı bir oyun. Hem gerilim olup hem de konunun temeli Evil Dead filmlerine dayanınca, yani işin içine sinema girince (Bu arada sinema dedim de, bu ay unbreakable'ye gittim. Genelde kötü bulmuş bizim tayfa filmi. Bana gereksiz derecede karanlık çekilmesi dışında zevkle izleniyor gibi geldi. Yani ben öyle izledim en azından. Bir çizgi roman kahramanının ortaya çıkış hikayesi gibi düşünün. Listenizde bulunsun) Polat Yarışçı duramadı ve oyunun cd sini kendi kafasına fırlattı. Soranlara da "tık tık" yapıyorum 317 oldu falan dedi.

Bir diğer action oyunu Serious sam. Oyunun teklonojisi gerçekten de güzel. Ancak son zamanlarda çıkan adventure öğeleriyle bezenmiş 3d First Person Shooter'lar yanında daha çok bir eskiye dönüş gibi duruyor. Önüne ne çıkarsa parçala; vur kır yoket oyunu.

Ve son olarak F1 Grand Prix... Aslına bakarsanız, pek yeni tarihli bir oyun değil. Ancak hala raflarda sıkça görülüyor, çok kaliteli yarış oyunlarının çıkmadığı şu günlerde, yarış oyunları severlere, bir fikir versin ve aynı zamanda da uyarı (bariz ipucu) olsun diyerek 2 sayfamızı kendisine tahsis ettik. Hadi hayırlısı (ehe)

Previews (Westwood -özel- dosyası hazırladık sizlere ), ve News köşeleri, Overdose, Abandonware, 101, Cheats.. Hepsi devam halindeler..

Hard News'de de bir yenilik yaptık bu ay ve donanım testine yer verdik. Eğlence çubukları (ehe ölüyorum bu lafa:) bu ay inceleme altında. Hep sölemekten bıktım ama, bir gün olur da sayfa sayımız artarsa bu köşede de çok güzel şeyler yapabiliriz. Bu ilk olsun böyle, acemilik olursa da affolsun.

Bu ay soru yok, Zaten mail'in başında uzun uzun dertleştik.. Her türlü konuda mail atabilirsiniz... (ama O niye ayrıldı? Bu niye gitti? Şu ayrılmasa olmaz mıydı? gibi sorulara cevap vermiyorum. Hem ilgili arkadaşın gıyabında konuşmuş oluyoruz ki bu hoş birşey değil. Hem de herkesin kendine göre haklı olduğu yönler oluyor buna saygısızlık etmiş gibi hissediyorum. Umarım anlayışla karşılarsınız.)

Soru yok dedim gerçi ama, web sitemizle ilgili bir gelişmeden bahsetmek istiyorum.
www.kamernet.com/gameshow 'u daha sık update olan, güncel haberlere devamlı yer veren, daha geniş bir site yapmak istiyoruz. Türkiye'de bu konuda da söz sahibi olmak istiyoruz. Ancak bizlerin pek fazla zamanı olmadığından bu isteklerimizi yerine getiremiyoruz. (nitekim dergi çıkıyor ama site yine gecikiyor :( )

Bize yardımcı olacak gönüllüler arıyoruz. İlgileniyorsanız, mail atın görüşelim. Mail'inizde zaman durumunuz, bilgi düzeyiniz ve en önemlisi de istek katsayınızı (o ne?) belirtin...

Haydi bir el atın da adam edelim şu siteyi :)

Kendinize iyi bakın.

drim.--------------------------------------------

Altug CANITEZ

Gameshow - Grafik Tasarim - Yazar
Gameshow web - Webmaster

Gameshow - Evrenin en eglenceli PC oyun dergisi
www.kamernet.com/gameshow